Jedenácté přikázání

21. srpna 2015 v 14:09 | Lucie |  Téma týdne
"Sabrino, kam jedeš letos na dovolenou? Zůstaneš v Itálii nebo vyrazíš někam za hranice?" ptám se jednoho teplého červencového večera nad sklenkou vína mé sousedky.
"Jako každý rok na toskánské pobřeží, dávám přednost Itálii před zahraničím" odpoví pohotově a bez přemýšlení.
"A v jakých zemích jsi už byla?" zvědavě zjišťuji
"V žádných, Itálie je nejkrásnější, to přece ví každý. A kromě toho máme nejlepší jídlo na světě" pronese hrdě
"Aha. A zkoušela už jsi někdy nějakou cizí kuchyni, třeba takovou českou svíčkovou?"
"Absolutně ne. Proč bych ji měla zkoušet, když ta naše je nejlepší?
Sedím, popíjím, mlčím a přemýlím. Možná ji i trochu závidím tu její neochvějnost a zarputilost.
Nepřemýšlí nad tím. Prostě to tak je a hotovo.
Jsem i trochu nasraná, protože ohrnout nos nad svíčkovou, aniž by ji ochutnala, to už je na pováženou.

Samozřejmě, kdo by neznal Fiat, Ferrari, Maserati, kdo neochutnal Nutellu či Ferrero, nepopíjel Lavazzu nebo sklenku Martini a Campari? I já tady teď společně s ní popíjím Nero d´Avola, ale tvrdit, že je nejlepší?
Z fleku bych sklenku vína vyměnila za orosený půllitr piva. Toho českého a hlavně točeného. To mi tu hrozně chybí. Najít hospodu s točeným pivem je nadlidský výkon a cumlat na zahrádce lahváč? Ne, to beru jako útok na naši pivní kulturu. K tomu se nesnížím.
Nebo třeba vybavování domácnosti. Kdo při výběru chladničky nebo pračky neviděl Candy, Zanussi nebo Indesit?
Boty a oblečení - Diesel, Geox a Kappa a tisíce dalších. A kdo neslyšel o Bulgari nebo kabelkách Prada, Gucci, Armani? Co třeba taková parmská šunka, mozzarella di buffala, gorgonzola, mascarpone, parmezán?
Dalo by se toho vyjmenovat opravdu hodně a připouštím, ale ohromně nerada, že se jedná o nekonečný seznam světoznámých značek. Ale jsou opravdu NEJ?
Musím ji něčím pokořit, má ješitnost mi velí, ale nač pomyslím, tam mi naskakují místní výrobky.

Uteklo už pár let, co jsem vedla tento hovor s mou sousedkou a sváděla vnitřní souboj s mou ješitností, ale stále jsem nepřišla na kloub tomu, kde se bere ta jejich jistota, že není lepšího zboží, než zboží italského. Buď je to tím, že nepoznali Tuzex a síť obchodů Eso, kde bylo jasně dáno, že co je zahraniční, to je nejlepší, nebo to všechno vězí v tom jedenáctém přikázání: "Nebudeš myslet na značky cizí a nenakoupíš nic co není Made in Italy"

Je jisté, že nejlepšími propagátory značek jsou přímo sami Italové. Dodržují regionální tradice, oblékají šaty domácích značek a nejsou přesvědčeni, že Honda ( říká se zde Londa) je lepší než Fiat (srovnání třeba Honda Accord vs Grande Punto snad nemůže myslet vážně ani Ital). Ten kdo je bohatší , koupí si dražší model Fiata, Alfu Romeo či Lancii. Ti ještě bohatší třeba Ferrari nebo Maserati.
60 milionů zarytých a na jiné zboží nemyslících propagátorů italských značek. Tak to nemá chybu. Každá společnost, která staví na direct marketingu jako hlavním nástroji pro získávání zákazníků, může jen snít o tak rozsáhlé síti loajálních zaměstnanců!

Uznejte, že tento patriotismus, vyplývající z opravdu hlubokého přesvědčení, že jejich produkce je mnohem lepší, než kterákoliv jiná, je bezkonkurenční. Tak třeba z celkového prodeje oblečení všech značek připadne zhruba 70% právě domácím výrobcům. Zároveň také žádného z Italů ani nenapadne nakoupit neitalskou kávu nebo těstoviny. Lavazza je prostě Lavazza. A Divella? No o tom se přece nediskutuje ani nepřemýšlí.

Ale jedno vám řeknu. Toho večera jsem ji nepokořila. Neměla jsem pohotovou a zničující odpověď. Až o pár týdnů později jsem tu jejich svatyni nakonec rozbila naším českým pivem a bramborákem. O tom zase nediskutujeme a nepřemýšlíme my. Prostě TO NAŠE je nejlepší.
 


Komentáře

1 Rock-Lee13 Rock-Lee13 | Web | 21. srpna 2015 v 14:42 | Reagovat

Váš článek ukazuje, že každý národ má nějaký výrobek, kterým je proslavený.

Myslím si, že článek je dobře napsaný, respektuje lexikologii, nemá gramatické chyby, ale je poněkud delší.

Tento článku ohodnocuji známku jedna mínus pro jeho nadprůměrnou délku.

2 Marsi Marsi | Web | 21. srpna 2015 v 15:27 | Reagovat

super článek, mi třeba vůbec nevadí, že je delší :)

3 Lucie Česalová Lucie Česalová | E-mail | Web | 22. srpna 2015 v 20:07 | Reagovat

[1]:Jejda, a ja jsem si zrovna rikala, jak jsem byla strucna  :-P

[2]:Dekuji :-D

4 Egoped Egoped | E-mail | Web | 31. srpna 2015 v 11:30 | Reagovat

Bez svíčkové nemůže člověk život prožít, jen proživořit!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama